Úkoly 152. ženijního praporu

152. ženijní prapor je předurčen k poskytování všeobecné ženijní podpory dle existujících standardů NATO v celém spektru operací. Úkolem praporu je především příprava, výcvik a plánování nasazení jednotlivých jednotek, které se AČR zavázala vyčleňovat v souladu s požadavky NATO na zabezpečení kolektivní obrany v případě zhoršení bezpečnostní situace.

Těmito schopnostmi poskytují praporní jednotky podporu zejména k uchování bojeschopnosti vojsk a jejich udržení v prostoru činnosti, výstavby a udržování dočasných a stálých zařízení pro ubytování a pracovní činnost, cest, stálých objektů, hygienických zařízení, zařízení letišť, k zabezpečení volnosti pohybu stavbou mostů a úpravy komunikací a k odtarasování cest a likvidaci výbušného materiálu.

V rámci úkolů při obraně ČR proti vnějšímu napadení a v případě živelných pohrom je prapor schopen poskytovat stejnou podporu jako v operacích a  vyčlenit síly a prostředky k plnění úkolů v rámci integrovaného záchranného systému.

Dalším důležitým úkolem v míru je výcvik a příprava aktivních záloh, provádění očisty od výbušných elementů a údržby prostorů vojenských újezdů.

152. žpr má v sestavě pontonovou rotu (ponr) a pontonovou rotu AZ (ponr AZ), které jsou předurčeny k plnění úkolů ženijní podpory v rámci mnohonárodních sil NATO zřizováním přepravišť (mostové, přívozové) přes vodní překážky s použitím pontonové mostové soupravy (PMS). Nebude-li použita v souladu se svým hlavním předurčením, může být částí sil použita k plnění úkolů všeobecné ženijní podpory.

Dále je ve struktuře 1. rota všeobecné ženijní podpory (1. rvžp) a 2. rota všeobecné ženijní podpory (2. rvžp), které jsou předurčeny k poskytování všeobecné ženijní podpory divizní nebo sborové úrovně v celém spektru operací. V rámci svého předurčení může být použita k plánování, organizaci provádění zemních a dalších stavebních prací při výstavbě, opravách, rekonstrukcích, úpravě a údržbě základen, prostorů rozmístění vojsk a zařízení logistiky, míst velení, dočasných a tranzitních táborů, polních zdravotnických zařízení, hlavních zásobovacích cest, polních letišť, případně přístavů a ke stavbě logistických mostů k zabezpečení volnosti pohybu jednotek a civilního obyvatelstva.

Rota EOD (rEOD) je předurčena k provádění pyrotechnického průzkumu, odstraňování a likvidaci nevybuchlé munice při bojových i nebojových operacích, pyrotechnické podpoře při odminování a v provádění pyrotechnické asanace objektů a prostorů na vlastním území. Tým BCMD je prioritně předurčena k detekci, identifikaci, popřípadě zneškodňování a likvidaci chemické a biologické munice a zabránění šíření kontaminace a nežádoucímu výbuchu. Eliminace nebo minimalizace hrozeb způsobených chemickou a biologickou municí vyžaduje jasné a jednotné velení a řízení všech zúčastněných jednotek k zajištění bezpečného provedení samotného zásahu zúčastněnými jednotkami a složkami (veškerá likvidace chemické a biologické munice musí být v souladu se všemi mezinárodními úmluvami a konvencemi, především s Úmluvou o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich ničení - CWC).

Nedílnou součástí 152. ženijního praporu je i rota logistiky (rLog). Mezi její hlavní úkoly patří zabezpečení technických a materiálních služeb, které jsou důležité pro správné fungování jednotek praporu. Dále zajištění služeb v oblasti stravování, vystrojování příslušníků praporu, doplňování munice, proviantu, výzbroje, maziv, pohonných hmot, zásobování jednotek vodou, vedení skladové evidence, odebírání a předávání materiálu atd.