- 20.4.2021
Ve dnech 14. - 15. 4. 2021 proběhla kontrola připravenosti příslušníků pontonové čety 7. ÚU v rámci průpravného ženijního taktického cvičení velitele 152. ženijního praporu, dále jen PŽTC. Kontrola byla zplánována s cílem procvičit jednotku ve zřizování přívozových přepravišť ze soupravy PMS. PŽTC, které navazovalo na probíhající výcvik, řídil zástupce velitele praporu major Pavel Brabec.
„V průběhu cvičení jsme mimo jiné zkoušeli postavit různě velká přívozová soulodí s různou únosností a kapacitou tak, aby velitel pontonové čety mohl kdykoliv rozhodnout jaké je pro dané podmínky to nejlepší a hlavně nejefektivnější řešení. Jedná se o to, že je rozdíl zda se technika přepravuje třeba na jednom velkém soulodí o nosnosti 180 t nebo na dvou soulodích o nosnosti 90 t. Také záleží na celkovém množství přepravované techniky, hmotnosti a rozměrech jednotlivých kusů techniky a v neposlední řadě na tom jak široká je vodní překážka a kolik času zaberou koloběhy přepravy soulodí mezi břehy. Výsledkem toho všeho musí být zřízení takového přepraviště, které umožní rychle a bezpečně překonat vodní překážku,“ říká mjr. Brabec.
PŽTC bylo zahájeno přesunem pontonové čety a zaujetím prostoru v blízkosti řeky, na které plynule navázalo vlastní zřizování různých druhů soulodí, které evidentně zaujalo i kolemjdoucí na přilehlé cyklostezce vinoucí se kolem vodního cvičiště v Litoměřicích. Přihlížející z poza plotu se zájmem sledovali činnost ženistů, kterým během několika málo minut vyrostlo pod nohama velké soulodí z pontonů, na které záhy s přesností na centimetry začaly najíždět tatry, které ženisté na soulodí naváděli. Během chvilky bylo soulodí naloženo deseti tatrami, velitel soulodí zavelel „Soulodí na vodu“ a soulodí se za pomoci přesného manévru připojených člunů a několika ženistů, kteří vší silou tlačili soulodí na vodu, začalo odlepovat od břehu a přesouvat k místu vyložení na protilehlém břehu. Byla to prostě pecka sledovat celou činnost „pontoňáků“ od prvního shození člunů a pontonů do vody, sestavení soulodí, najíždění a vyjíždění těžké techniky ze soulodí až po znovu rozebrání soulodí a vytažení z vody do posledního kusu techniky. „Doufám, že tahle parta kluků ukáže to, co umějí s pontony a čluny na vodě i v zahraniční operaci při nasazení v Lotyšsku,“ doplnil mjr. Brabec.
Držme jim palce.