Ženisté se připravují do mise, poprvé v Pobaltí

1.jpg
  • 24.5.2021
  • Novobilský Libor

Zřídit přívoz, přesunout se s vozidly v proudu či důkladně prozkoumat komunikaci i vodní překážku. To byly hlavní úkoly ženistů při certifikačním cvičení před odjezdem do mise eFP v Lotyšsku. Na jeho průběh se přijel podívat i náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata.  

„Připravili jsme vojákům různé situace, které by je mohly v misi potkat. Nejen pro cvičící, ale například i pro rozhodčí či řídící cvičení, šlo o novou situaci. Po dlouhé době totiž připravujeme kompaktní ženijní jednotku, která bude v misi plnit úkoly ženijní podpory,“ uvedl náčelník štábu 15. ženijního pluku podplukovník Petr Klepáček.  

Hlavní částí cvičení bylo zřízení přívozového přepraviště a přeprava bojových vozidel přes vodní překážku, kdy vojáci využili spolupráci se 42. mechanizovaným praporem z Tábora.

Sedm desítek vojáků se ale muselo vypořádat i s nečekanými úkoly: „V průběhu cvičení byla nasimulována celá řada dalších incidentů, např. závada na technice, dopravní nehoda se zraněním a poškozením techniky, letecké napadení přepraviště nebo napadení prostoru rozmístění,“ doplnil náčelník oddělení bojové přípravy pluku major Zbyněk Frai.

Pontonová rota je na vodu zvyklá, ale i jí dal nedostatek spánku a deštivé počasí zabrat. „Za deště panují jiné podmínky, pracujete s materiálem, který je mokrý. Pontony kloužou, takže musíte být víc obezřetný. Navíc se zhoršuje i prostupnost terénu a může dojít k podmáčení. V tomto případě můžeme využít i speciální vozidlo, které slouží k pokládce vozovkových desek, a díky tomu můžeme zvýšit únosnost terénu,“ poukázal na možné komplikace při nasazení v chladném podnebí nadporučík M. H.

I přes všechny překážky vojáci pontonové čety sestavili soulodí o nosnosti 120 tun během jedné hodiny. Sedm dílů pontonové soupravy ovládali z boku dva tlačné čluny MO 634, které slouží k přepravě soulodí přes vodní překážku.

„Ověříme schopnosti našich ženistů také v Pobaltí, a to jak ve prospěch vlastních vojsk, tak koaličních partnerů. Zahraniční nasazení je příležitostí, jak prověřit získané dovednosti v praxi,“ zhodnotil armádní generál Aleš Opata. 

15. ženijní pluk kromě tohoto 7. úkolového uskupení chystá další dvě rotace na stejné bázi. „Nově získané zkušenosti budou plnohodnotně aplikovány do přípravy všech ostatních úkolových uskupení, které mají zahraniční operaci teprve před sebou,“ uvedl velitel 15. ženijního pluku plukovník Jiří Tršo.

Po certifikaci vojáky zařazené do úkolového uskupení čekají ještě  zdravotní prohlídky, bezpečnostní prověrky, očkování nebo dokončení dokumentace. „Pokud jsou všechny podmínky splněny, teprve potom je jednotka definitivně připravena vyrazit do Lotyšska,“ shrnul náčelník štábu 15. ženijního pluku.

Fotogalerie